آخرین مطالب

31طرح اشتغال روستایی در قالب گلخانه‌های مقیاس کوچک لیموترش بادستور ویدیوکنفرانسی رییس جمهوری در روستای « خرماکلا » شهرستان قائمشهر به بهره‌برداری رسید. کشاورزی

31طرح اشتغال روستایی در قالب گلخانه‌های مقیاس کوچک لیموترش بادستور ویدیوکنفرانسی رییس جمهوری در روستای « خرماکلا » شهرستان قائمشهر به بهره‌برداری رسید.

  بزرگنمایی:

باوجود اینکه روزهای سال 99 برای همه اقشار و حوزه‌های کاری شرایط ناامید کننده‌ای به همراه داشت ولی بارقه‌های امید را در دل کشاورزی و کشاورزان مازندران کاشت.

مجید اسدی خبرنگار روزنامه جمهوری اسلامی :استان مازندران یکی از استان های جنوبی دریای خزر است که با برخورداری از ظرفیت های مناسب در تولید محصولات کشاورزی و باغی، نقش مهمی در رونق اقتصادی منطقه ایفا می کند. مازندران 460 هزار هکتار اراضی زراعی و باغی دارد که سالانه با تولید بیش از هفت میلیون تن محصول ، حدود 11 درصد ارزش اقتصادی بخش کشاورزی کشور را به خود اختصاص می دهد.

طبق آمار رسمی جهاد کشاورزی مازندران حدود 420 هزار نفر ، بهره بردار بخش های مختلف کشاورزی در استان هستند. همچنین 72 نوع محصول کشاورزی در مازندران تولید می شود که در 15 نوع از جمله برنج با بیش از یک میلیون تن ، مرکبات با سه میلیون تن ،کیوی ،گل و گیاه ،دام وطیور رتبه های برتر کشور را دارد.
همچنین این استان با داشتن حدود 230 هزار هکتار اراضی شالیزاری و تولید یک میلیون و 50 هزار تن برنج سفید 42 درصد نیاز کشور را تامین می کند.

 

اگرچه بحث مکانیزاسیون از سال 71 در کشاورزی مازندران بویژه شالیکاری آغاز شد، اما در 6 سال اخیر با حمایت های دولت و ارایه تسهیلات یارانه ای و حمایتی به این بخش تا سال گذشته نشاء برنج حدود 35 درصد اراضی شالیزاری مازندران به صورت مکانیزه انجام شده است ، اما در سالی که گذشت  به دلیل وجود شیوع ویروس کرونا  و ضرورت انجام نشا کاری مکانیزه ، با استقبال شالیکاران و حمایت دولت در پرداخت تسهیلات ، کشت نشا مکانیزه در 100 هزار هکتار برابر با نیمی از زمین های شالیزاری استان انجام شد.

معاونت اقتصادی استانداری مازندران در این باره گفت: یکی از مهمترین دغدغه شالیکاران کشت و کار سنتی و فروش محصول است که دولت تدبیر و امید به هر 2 مقوله توجه خاصی کرده است.

وی با بیان این که امسال به دلیل ویروس کرونا نشا مکانیزه از 67 هزار هکتار به 100 هزار هکتار افزایش می یابد، ادامه داد : دولت با تخصیص تسهیلاتی ارزان قیمت ویژه ، زمینه خرید 300 دستگاه نشاکار جدید را فراهم کرده است.

خیریانپور با بیان اینکه اکنون برداشت شالی برنج تا 90 درصد مکانیزه شده است ، اظهار داشت: با بهره برداری از فاز نخست پایانه برنج کشور در آمل دغدغه فروش محصول نیز کاهش یافته است.

 

 اتفاق مثبت دیگری که در حوزه کشاورزی در  سال 99 روی داد 2 برابر شدن سهم دولت در صندوق بیمه محصولات کشاورزی بر اساس بودجه سال بود که  این فرصت را در اختیار کشاورزان مازندران بویژه تولیدکنندگان 2 محصول مهم و عمده استان یعنی برنج و مرکبات قرار داده است تا از طریق بیمه کردن مزارع و باغات خود، ضریب آسیب پذیری در برابر بلایای طبیعی را کاهش دهند.

بر اساس اعلام رسمی صندوق بیمه کشاورزی ، سهم دولت از این صندوق در لایحه قانون بودجه سال  99 مبلغ سه هزار میلیارد تومان یعنی دو برابر سال مالی 98 شد و از آن جایی که استان مازندران به همراه سه استان خوزستان ، لرستان و گلستان بیشترین خسارت محصولات کشاورزی را در سال زراعی گذشته داشتند ، شالیکاران و باغداران این خطه توانستند از فرصت حمایت جدی دولت در بیمه کشاورزی بهره مند شوند.

بر اساس اعلام صندوق بیمه محصولات کشاورزی مازندران ، برای 2 محصول مهم برنج و مرکبات سه طرح بیمه ای شامل بیمه عمومی ، ترجیحی یک و ترجیحی 2 وجود دارد که کشاورزان می توانند با انتخاب بیمه محصولات ترجیحی 2 بیشترین میزان غرامت احتمالی را دریافت کنند.

 

سمپاشی مزارع و باغات در مازندران همواره به صورت دستی با استفاده از موتورهای مخصوص یا تراکتورهای مجهز به تانکر انجام می شد و در هر دو روش نیروی انسانی نقش اصلی را داشت . در روش سمپاشی با موتور ، کشاورز باید این وسیله را به همراه مخزن سم به به پشتش بسته و با طی مسیر مزرعه و رعایت یک سری اصول از زدن ماسک گرفته تا چگونگی انتخاب مسیر رفت و برگشت به منظور آسیب نرساندن به محصول ، کار سمپاشی را انجام می داد.گذشته از زیان این روش برای سلامتی سمپاش ، خستگی ناشی از حمل موتور با مخزن پر از سم توان کشاورزان را مستهلک می کرد و به همین دلیل نیز بعدها سمپاشی با نصب مخزن به تراکتور رواج یافت. در این روش هم نیروی انسانی نقش اصلی را داشت چون تراکتور در حاشیه مزرعه پارک و سمپاشی با هدایت شیلنگ های مطول و راه رفتن در مزرعه انجام می شود.

ولی در خرداد سال 99،پرواز پهپادها بر فراز شالیزارهای مازندران برای سمپاشی و مقابله با آفات تابلوی جدیدی از این مزارع بر دیدگان نشاند و باعث شگفتی و احساس راحتی شالیکاران شد.

با این وسیله کشاورز در کمتر از 10 دقیقه 10 لیتر سم را  در یک هکتار به صورت دقیق علیه بیماری بلاست و یا کرم ساقه خوار برنج  سمپاشی می کند در حالی که همین اقدام در سمپاشی سنتی باید با 400 لیتر آب ، سه نفر نیروی کار و 200 متر شیلنگ و در بازه زمانی سه ساعته انجام می شد.

 

 در هفته دولت سالی که گذشت 53 طرح تولیدی ، خدماتی و زیربنایی بخش کشاورزی در استان با اعتباری بالغ بر 970میلیارد ریال  افتتاح  و کلنگ زنی شد.

 انتقال آب با لوله، آبیاری تحت فشار، شالیکوبی، قطعه‌بندی و بسته بندی گوشت مرغ، گلخانه، کارخانه تولید کمپوست قارچ، شن ریزی جاده بین مزارع، احداث کانال بتنی و لاینینگ، تجهیز و یکپارچه سازی اراضی شالیزاری و سکوی جمع آوری شیر، واحدهای پرورش گوسفند داشتی، مرغ گوشتی، گلخانه هیدروپونیک سبزی و صیفی و بسته بندی و فرآوری گیاهان دارویی، بسته بندی برنج، مواد غذایی، خشکبار و انواع چاشنی، سردخانه و انبار فنی، گلخانه لیموترش، ایستگاه پمپاژ آب کشاورزی و مرمت و بهسازی آببندان از جمله  طرح‌هایی بود که به بهره برداری رسید.

در مجموع با افتتاح این طرح ها در حوزه کشاورزی برای2 هزار و 479 نفر در استان اشتغال ایجاد شد.

 

 مهر ماه سال گذشته طرح یکپارچه‌سازی اطلاعات کشاورزی مازندران همسو با رویکرد نیاز توسعه بخش کشاورزی و حرکت به سمت هوشمندسازی این بخش آغاز شد، در اجرای " سیستم یکپارچه اطلاعات کشاورزی " که به اختصار طرح " سیاک " نامیده می شود ، اطلاعات عرصه‌ها با مشخصات دقیق اراضی کشاورزی و بهره برداران ثبت می‌ شود.

معاون ترویج سازمان جهاد کشاورزی مازندران در این خصوص گفت:کارشناسان ترویج مستقر در مراکز خدمات کشاورزی به صورت میدانی و با حضور در محل زمین های کشاورزی مساحت و موقعیت زمین های کشاورزی هر بهره بردار را مشخص و ثبت و ضبط می کند.

علی طاهری امیری توضیح داد : کارشناسان ترویج ضمن مشخص کردن مساحت دقیق زمین کشاورزی اعم از زراعی و یا باغی و نوع محصول قابل کشت و یا درخت کاشته شده ، اطلاعات وضعیت موجود را به طور دقیق ثبت می کنند.

وی افزود:وجود اطلاعات دقیق و برخط در زمینه واحدهای تولیدی بخش کشاورزی به منظور انجام برنامه‌ریزی‌های کلان و تنظیم عرضه و تقاضای محصولات کشاورزی یک امر ضروری است که با این طرح اجرایی می شود.

 

یکی دیگر از اتفاقات مثبت بخش کشاورزی مازندران در سالی که گذشت راه اندازی 110 دهکده الگویی کشاورزی در استان بود.فعالیت های آموزشی ترویجی در قالب دهکده های الگویی از روش‌های مهم برای رسیدن به است.

 تجهیز و نوسازی اراضی شالیزاری ، توسعه مکانیزاسیون بویژه کشت مکانیزه برنج ، ترویج تولید محصول سالم و استفاده بهینه از نهاده های کشاورزی ، مدیریت منابع تولید بویژه آب و  زمین و کشاورزی پایدار از اولویت های  طرح دهکده های الگویی است که  با هدف ارتقاء انتقال یافته های فنی کشاورزی و بالا بردن ضریب پذیرش بهره برداران در روستاهای استان راه اندازی شد.

در این طرح  پس از  بررسی دقیق سیمای کشاورزی هر روستا و مشکلات موجود ،  برنامه آموزشی متناسب با نیاز آن روستا تهیه و تدوین می شود.

 بنابر اظهارات جهاد کشاورزی مازندران ،طبق تفاهم نامه بین سازمان جهاد کشاورزی مازندران و اداره کل امور روستایی و شوراهای استانداری ، به درخواست دهیاران هر روستا این دهکده الگویی می تواند در همه روستاها  راه اندازی شود.


رقم جدید برنج " شهریار" که مهر ماه سال 95 از سوی پژوهشکده زیست فناوری دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری معرفی شده بود ، در دی ماه 99 به صورت رسمی رونمایی شد.

 رقم شهریار با پرتو دهی اشعه گاما روی رقم پر محصول با هدف دستیابی به خط برتر موتانت زودرس، پاکوتاه و همچنین عملکرد بالا و کیفیت مطلوب به دست آمده است که بیش از هشت تن در هر هکتار محصول می دهد و زودرس بودن و رسیدگی همزمان با طارم هاشمی از نشا کاری تا برداشت به مدت حدود 90 روز از ویژگی‌های این رقم است.


در دهه فجر گذشته  89 طرح کشاورزی ، خدماتی و زیربنایی با سرمایه‌گذاری حدود یکهزار و 410 میلیارد ریال به بهره‌برداری رسید که بنابر گفته جهاد کشاورزی استان  بیش از 470 میلیارد ریال از سرمایه گذاری صورت گرفته روی این طرح ها از محل اعتبارات استانی و ملی بوده است.

بیشترین تعداد طرح های افتتاح شده بخش کشاورزی مازندران با 67 مورد مربوط به حوزه آب و خاک بود که برای اجرای آنها 480 میلیارد ریال هزینه شد. هشت طرح هم مربوط به حوزه تولیدات باغی با سرمایه گذاری 175 میلیارد ریال بود.

سازمان جهاد کشاورزی مازندران اعلام کرد که با بهره برداری از این طرح ها 2 هزار و 800 نفر به صورت رسمی به مجموع شاغلان بخش کشاورزی استان اضافه شد.

 

 به گفته معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار مازندران در سالی که گذشت  حدود یکهزار و 100 میلیارد ریال تسهیلات  مکانیزاسیون به کشاورزان استان پرداخت شده است که با آن یکهزار و 570 دستگاه ماشین‌آلات جدید به ناوگان کشاورزی مازندران اضافه شد.

وی از مکانیزاسیون بخش کشاورزی هم به عنوان یکی از برنامه های مهم و اولویت دار جهش تولید یاد کرد و افزود : برای توسعه مکانیزاسیون بخش کشاورزی مازندران طرحهای مهمی در دست اجرا است که در صورت تداوم وضعیت موجود، به طور حتم تا پایان امسال ماشین آلات بخش کشاورزی بیشتری خریداری خواهد شد.

پیش از این بانک کشاورزی مازندران اعلام کرده بود که از ابتدای سال 99 تا پایان دی ماه  30 هزار میلیارد و 94 میلیون ریال تسهیلات در قالب سیاست های حمایتی دولت از توسعه مکانیزاسیون ، کشت گلخانه ای و بازرگانی محصولات کشاورزی به 59 هزار و 342 نفر از متقاضیان زیربخش های زراعت ، باغداری ، دام و طیور ، شیلات و آبزیان و صنایع تبدیلی کشاورزی پرداخت شده است.

طبق گزارش این بانک ، با پرداخت تسهیلات ارزان قیمت در سال گذشته ، یکهزارو 579 دستگاه تراکتور ، کمباین و اداوات کشاورزی مرتبط و 526 دستگاه نشاء کار جدید توسط کشاورزان خریداری و وارد ناوگان شد تا ضریب کشت مکانیزه در استان افزایش یابد

31طرح اشتغال روستایی در قالب گلخانه‌های مقیاس کوچک لیموترش بادستور ویدیوکنفرانسی رییس جمهوری در روستای « خرماکلا » شهرستان قائمشهر به بهره‌برداری رسید.

بر اساس اعلام اداره کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی مازندران ، برای ایجاد این گلخانه ها 16میلیارد و 300 میلیون ریال از محل اعتبارات طرح اشتغال روستایی و عشایری هزینه شد.

روستای خرماکلای قائمشهر کانون طرح توسعه کشت گلخانه ای در مازندران است به طوری که در 2 سال اخیر با افتتاح چندین گلخانه مقیاس کوچک لیموترش در این روستا برای 250 نفر از جوانان که بیشتر آنان دانش آموختگان رشته های کشاورزی هستند ، اشتغال ایجاد شده است.

مهم ترین اتفاق در کشاورزی مازندران در سال 99 افتتاح بزرگترین پایانه صادرات  محصولات کشاورزی ایران دراستان بود.

عملیات اجرایی فاز نخست پایانه صادرات محصولات کشاورزی ایران با نام تجاری روماک گستر پارس سال 96 در زمینی به مساحت 31 هکتار و با زیربنای 31 هزار متر مربع در شهرستان جویبار آغاز شد.

فاز اول این پایانه صادراتی با ظرفیت بیش از 364 هزار تن و با قابلیت های سورتینگ و بسته بندی میوه، تولید کارتن و انجماد مواد پروتینی با سرمایه گذاری حدود هفت هزار و 200 میلیارد ریالی تکمیل و راه اندازی شد و  برای 300 نفر نیز به طور مستقیم ایجاد اشتغال شده است.

برخورداری از 57 سالن سردخانه آمونیاکی ، انجماد روزانه 80 تن محصولات کشاورزی ، تولید 6 هزار تن جعبه کارتنی ، بسته بندی سالانه 274 هزار تن انواع محصولات کشاورزی و قابلیت نگهداری 90 هزار تن  محصول کشاورزی  سبزی، صیفی و  پروتینی در دمای بالا سفر و زیر صفر را از ظرفیت های مهم این پایانه صادراتی است.

ایجاد یک هزارو هفتصد شغل جدید در بخش کشاورزی با پرداخت تسهیلات بانکی به دانش آموختگان این رشته

 بنابر گفته معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی جهاد کشاورزی مازندران در سالی که گذشت یک‌هزار و 669 نفر که بیشترشان از تحصیل کردگان بخش کشاورزی بودند با حمایت دولت در قالب پرداخت تسیهلات بانکی در بخش‌های مختلف کشاورزی استان مشغول کار شدند.

در مجموع امسال برای تثبیت و حفظ اشتغال، افزایش تولید محصولات کشاورزی و ایجاد واحدهای جدید20 هزار میلیارد ریال تسهیلات بانکی به 37 هزار نفر از بهره‌برداران کشاورزی استان پرداخت شد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

فرمانده سپاه کربلا در دیدار با خانواده سردار شهیدحاج حسین بصیر؛ باید فرهنگ شهدا را به درستی تبیین کرد / شهید بودن و شهید شدن در گرو اصالت و تربیت خانوادگی است

نماینده ولی فقیه در مازندران: آیت الله دارابکلایی شخصیتی آراسته به علم و عمل و شمع محفل فرهیختگان حوزه و دانشگاه بود.

آغاز برداشت توت فرنگی در هزار هکتار از مزارع مازندران

آغاز برداشت توت فرنگی در هزار هکتار از مزارع مازندران

احمدی حاجی گفت: در حال حاضر در حال توزیع بیش از 11 میلیون تن کنسانتره در میان شرکت‌های تعاونی استانی هستیم تا مشکلات دامداران را به حداقل برسانیم.

مدیرکل تبلیغات اسلامی مازندران: عدم برگزاری راهپیمایی خودرویی روز قدس توجیه منطقی ندارد

نخستین جلسه شورای فرهنگ عمومی سیمرغ در سال 1400 برگزار شد.

مدیرکل کمیته امداد مازندران خبر داد: توزیع 83 هزار سبد غذایی بین نیازمندان در ماه مبارک رمضان

دیدار رئیس کانون بازنشستگان تامین اجتماعی مازندران با استاندار

استاندار: از ظرفیت روان‌شناسان در طرح‌های سلامت اجتماعی بهره‌گیری شود

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور: بیمه اجباری ساختمان‌های مسکونی/ نرخ پایه بیمه 120 هزار تومان است

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران تأکید کرد: برگزاری اردوهای رسانه ای جهت انعکاس عملکرد های با ارزش دستگاه ها

ادارات مازندران برای مناسب سازی محیط کاری معلولان ضرالاجل دریافت کردند

خانه‌دار شدن حدود 9هزار خانوار شهرهای کم جمعیت مازندران

پیکر مرحوم نادر دست‌نشان در قائمشهر به خاک سپرده شد

نماینده ولی فقیه در مازندران: عاملان افول صنایع داخلی شناسایی شوند/ مذاکره برجامی نیاز نیست

بازار کالاهای اساسی پرمصرفی همچون مرغ و روغن در ماه مبارک رمضان همچنان با نوسانات شدیدی همراه است و مردم برای تامین این کالاها علاوه بر گرانی، با زحمت و مشکل برای دسترسی مواجه هستند.

مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران عنوان کرد ضعف مدیریتی عامل صف‌های طویل مرغ/ عوامل توزیع احتکار می کردند

مقام عالی دولت در مازندران با اشاره به این که در پرداخت تسهیلات به واحدهای تولیدی غالبا خوب عمل شده است، افزود

کار جهادی عامل پیروزی‌ها؛ جهاد از ساخت خانه محروم تا تامین جهیزیه/ فرصت خودسازی در کار جهادی است

در اختتامیه هفته هنر انقلاب اسلامی قراخیل قائمشهر پایگاه فرهنگ و هنر مقاومت و پایداری حوزه هنری انقلاب اسلامی استان مازندران شد.

دفترچه بیمه سلامت از اردیبهشت ماه حذف می‌شود

مدیرکل فرهنگ وارشاد اسلامی مازندران خبر داد اجرای 55 ویژه برنامه فرهنگی و مذهبی ماه رمضان در مازندران

آئین نکوداشت هفته هنر انقلاب اسلامی و روز بسیج هنرمندان در سپاه کربلا برگزار شد.

ورزشگاه ماهفروجک ساری پیش از پایان دولت بهره‌برداری می‌شود

رئیس کل دادگستری مازندران: 82 درصد از اراضی جنگلی مازندران حدنگاری شده است

دلجویی فرمانده انتظامی مازندران از جانباز بابلسری فرمانده انتظامی مازندران در پی بی مهری به یک جانباز در بابلسر توسط یکی از ماموران انتظامی، از وی دلجویی کرد.

سخنگوی سازمان انتقال خون گفت: ماه مبارک رمضان در پیش است و همه ساله در این ایام با کمبود خون و فرآورده‌های آن مواجه می‌شویم.

نماینده مردم مازندران در مجلس خبرگان رهبری: بستن مساجد خیانت است/ انتقاد از عدم لغو سفرهای نوروزی

اهانت به جانباز بابلسری پیگیری می‌شود

مدیرکل گردشگری مازندران اعلام کرد وجود 220 پروژه نیمه تمام گردشگری در مازندران/دنبال اعتبار دولتی نیستیم

رئیس کل دادگستری مازندران با اشاره به دستور وتاکیدات رئیس قوه قضائیه مبنی برآزادسازی سواحل دریای خزر بویژه آزادسازی مجتمع فرهنگی و آموزشی قوه قضائیه گفت:

نماینده عالی دولت در مازندران افزود : با توسعه مکانیزاسیون در کشت و برداشت و مدرن شدن شالیکوبی ها ، ضایعات و هزینه تولید این محصول استراتژیک کاهش محسوسی یافته است

ساخت و ساز و زمین خواری بیشترین فراوانی شکایت در سامانه سامد مازندران

خانه | استان‌ها | مازندران در نامه ای اعتراضی به مدیر عامل سازمان تامین اجتماعی مطرح شد: اعتراض و خشم بازنشستگان از مغایرت در احکام حقوق خود

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی مازندران گفت: ایجاد پایگاه میراث طبیعی جنگل‌های هیرکانی ضروری است.

فرمانده سپاه کربلا: انقلاب و دستاوردهای شهدا را مانند شهید آوینی روایت کنیم/تلاش دشمن برای سیاه‌نمایی انقلاب

بسیج رسانه به عنوان یک نهاد انقلابی در حوزه رسانه‌ تمام عزم خود را برای حمایت از تولید و تولیدکنندگان جذب کرده است

مازندرانی‌ها بیش از 27 میلیارد ریال کتاب از طرح‌های فصلی 1399 خریدند

مدیرکل تبلیغات اسلامی مازندران مطرح کرد؛ لزوم ورود دستگاه قضا به سوء تدبیری در خیز چهارم کرونا

نماینده ولی فقیه در مازندران: تعطیلی مساجد و اماکن مذهبی در ماه رمضان زیبنده نیست

در خطبه های مجازی نمازجمعه مرکز استان مطرح کرد ؛ آیت الله لائینی : بی تدبیری دولتی ها مناطق آبی و زرد مازندران را به قرمز مبدل کرد

رجب فلاح مدیر جهاد کشاورزی شهرستان سیمرغ گفت : 42 تن بذر برنج گواهی شده بین شالیکاران شهرستان سیمرغ توزیع شد.

آیت الله محمدی لائینی با اشاره به انتخابات پیش رو بر لزوم رعایت اخلاق انتخاباتی و تبلیغاتی توسط نامزدها تاکید کرد و گفت

مدیر آب و خاک و امور فنی مهندسی جهاد کشاورزی مازندران با بیان اینکه سال گذشته 480 هکتار از شالیزارهای مازندران تجهیز و نوسازی شد،

نماینده ولی فقیه در استان مازندران گفت: انقلابی ماندن و انقلابی‌گری مهمترین خصیصه سردار طوسی‌ها بود و سردار سلیمانی هم انقلابی‌گری را به عنوان خط قرمز خود معرفی کرد

ورود مجلس به انتخاب‌های عجیب فدراسیون فوتبال/عزیزی خادم باید پاسخگوی افکار‌ عمومی و نمایندگان باشد!

معاون فرهنگی مرکز رسیدگی به امور مساجد خبر داد تدابیر مساجد برای برگزاری مجالس رمضان/ مردم از چندصدایی ستاد کرونا ناراحتند

با حضور ویدیوکنفرانسی معاون زنان و خانواده ریاست‌جمهوری ؛ بانوان کارآفرین مازندران تجلیل شدند

معاون فرهنگی کمیته امداد مازندران: 4300 دستگاه تبلت پارسال به دانش آموزان نیازمند مازندران اهداء شد