آخرین مطالب

نظام پرسشگری باید در آموزش‌وپرورش نهادینه شود سیاسی

نظام پرسشگری باید در آموزش‌وپرورش نهادینه شود

  بزرگنمایی:

معاون سیاسی، اجتماعی و امنیتی استاندار مازندران برلزوم ایجاد تحول و تغییر رویکرد در دستگاه تعلیم و تربیت تاکید کرد و گفت : نظام پرسش‌گری باید دربدنه آموزش‌وپرورش نهادینه و تقویت شود.

مجید اسدی خبرنگار روزنامه جمهوری اسلامی  :حسین حسن‌نژاد روز شنبه در آیین نواختن زنگ بازگشایی مدارس مازندران که به صورت نمادین در دبیرستان دخترانه علوم  معارف اسلامی شهر ساری برگزار شد، افزود: آموزش فرصتی برای سئوال کردن است و اساس تمام فعالیت‌ها در آموزش و پرورش باید مبتنی بر پرسش‌گری باشد.

وی با بیان اینکه برای تغییر در برخی روش‌ها نباید هراس داشته باشیم، اظهار داشت : فلسفه وجودی ارایه آموزش برای ایجاد تغییرات در بین نسل جوان جامعه به عنوان آینده سازان ایران اسلامی است  و در صورت تحقق این مهم می توان به اهداف از پیش تعیین شده دست یافت.

معاون استاندار مازندران ایجاد تحول در دستگاه تعلیم و تربیت را با مشارکت خانواده‌ها و والدین دانش‌آموزان امکان پذیر دانست و گفت : هدایت کردن دانش آموزان در مسیر درست، زمینه توسعه بیش از پیش ایران اسلامی را در بخش‌های مختلف فراهم می‌کند.

وی با تاکید بر این که برای ساختن بهتر ایران اسلامی، آموزش‌های ارایه شده به دانش آموزان باید مبتنی بر شناخت و نیازهای روز جامعه باشد ، افزود : باید با اتخاذ راهکار درست و اصولی، کنجکاوی و کنکاش را باید در بین دانش آموزان تقویت کرد چرا که سئوال کردن و توانایی و قابلیت شنیدن پاسخ نیز بسیار مهم و ضروری است.

حسن‌نژاد اظهار کرد : باید به نیازهای دانش آموزان پاسخ داده شود که در این صورت قشر جوان جامعه اقناع سازی را تجربه خواهد کرد و در صورت تحقق این مهم بسیاری از مشکلات رفع خواهد شد.

وی گفت: در نظام آموزشی، اصل باید بر انجام فعالیت‌های گروهی باشد و در صورت تحقق این مهم علاوه برشناسایی و کشف استعدادها، تصمیم گیری ها نیز آسان خواهد شد و زمینه لازم نیز برای  رفع مشکلات فراهم می‌شود.

معاون استاندار مازندران با اشاره به شیوع ویروس کرونا که تعطیلی کلاس‌های درس را نیز به همراه داشت گفت: با تعطیلی کلاس های درس، فرصت و امکان فراگیری آموزش در کمترین زمان برای دانش آموزان فراهم شد که این امر بیانگر وجود زیرساخت‌های توسعه در کشورمان است.

وی افزود: برای برگزاری کلاس‌های درس به صورت حضوری در سال تحصیلی جدید، اقدامات و تلاش‌های مطلوبی در راستای رعایت پروتکل‌های بهداشتی در مدارس مازنداران صورت گرفت تا خانواده‌ها از آرامش خاطر بیشتری نسبت به فرستان فرزندان خود بر سر کلاس‌های درس برخوردار شوند.

مدارس مازندران که از روز پنجشنبه اول مهر بر روی دانش آموزان پیش دبستانی و اول ابتدایی به صورت حضوری بازگشایی شده بودند ، از امروز به صورت فراگیر به دو شیوه حضوری و مجازی سال تحصیلی جدید را شروع کرده اند.

بر اساس اعلام وزارت آموزش و پرورش ، تمامی مدارس روستایی و عشایری که کمتر از 100 دانش‌آموز دارند از اول مهر به صورت حضوری فعالیتشان را آغاز کردند. سهم مازندران در این زمینه فعالیت حضوری 202 مدرسه عشایری شامل 187 مدرسه ابتدایی و 15 مدرسه متوسطه بوده است که عمدتا کمتر از 50 دانش‌آموز در هر یک از آنها تحصیل می‌کنند. از این تعداد 100 مدرسه هم کمتر از 10 دانش‌آموز دارند. با توجه به این که دسترسی به اینترنت در این مناطق مطلوب نیست و همچنین تعداد دانش‌آموزان کم است، همه این مدارس با رعایت پروتکل‌های بهداشتی ابلاغ شده و فاصله‌گذاری اجتماعی از اول مهر پذیرای دانش‌آموزان شدند.

همچنین طبق تصمیم آموزش و پرورش مدارس روستایی کمتر از 100 دانش‌آموز نیز باید حضور برگزار شود که بر این اساس در استان مازندران غیر از مدارس عشایری ، یک‌هزار و 130 مدرسه شامل 808 مدرسه ابتدایی و 322 مدرسه متوسطه اول و دوم و معادل یک سوم کل مدارس استان کمتر از یکصد دانش‌آموز دارند که از امروز به صورت حضوری فعال شده اند. بر اساس ارزیابی آموزش و پرورش تعداد دانش‌آموزان در کلاس‌های این مدارس عمدتا کمتر از 15 نفر است ، اما در صورتی که بیش از 15 نفر باشد برای زمان‌بندی فعالیت این مدارس و پذیرش دانش‌آموزان طبق شیوه‌نامه‌های در نظر گرفته شده به مدیران مدارس این اختیار داده شده تا در صورت نیاز با تقسیم دانش‌آموزان به دو گروه و نوبت‌بندی حضورشان در کلاس‌ به صورت زوج و فرد یا ضربدری کردن ساعات درس برای گروه‌ها آموزش حضوری را از سر بگیرند.

طبق اعلام مسئولان وزارت آموزش و پرورش ، در تمامی مدارسی که بین 100 تا 300 دانش‌آموز دارند اعم از روستایی و شهری برنامه‌ریزی‌ها متفاوت است و بازگشایی تدریجی از هفته دوم آبان آغاز می‌شود. این مدارس باید فرم06 را که مربوط به معیارهای بهداشتی بازگشایی مدارس در دوران کرونا است ، تکمیل کنند و پس از ارزیابی‌های انجام شده و تایید وضعیت می‌توانند نهایتا از هفته دوم آبان بسته به شرایط آن زمان کلاس‌های حضوری را برگزار کنند.

بر اساس الگوی فعالیت آموزشی و تربیتی مدارس در شرایط کووید19 که 24 شهریور به همه استان‌ها ابلاغ شد، در مدارس با جمعیت بالای 300 نفر در سراسر کشور با توجه به جمعیت دانش‌آموزی‌شان برای بازگشایی حضوری از نیمه دوم آبان باید تقسیم کلاس‌ها به دو یا سه گروه بسته به تعداد دانش‌آموزان انجام شود. در این صورت برنامه‌ریزی برای دسترسی همه دانش‌آموزان به فرصت‌های یادگیری در متوسطه اول و دوم قدری پیچیده‌تر خواهد بود و نیازمند روش‌های خلاقانه در مدرسه است که این ظرفیت برای مدارس مطابق الگو وجود دارد. همچنین در این شیوه‌نامه عنوان شده که معیار فاصله‌گذاری کلاس درس 2.25 متر مربع برای هر دانش‌آموز و فاصله بین دانش‌آموزان نیز 1.5 متر باید باشد.

مازندران امسال در مقاطع مختلف تحصیلی حدود 520 هزار دانش‌آموز دارد که نزدیک به 261 هزار دانش‌آموز در مقطع ابتدایی تحصیل می‌کنند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

مدیرکل کمیته امداد مازندران؛ 400هزار برگه بارکد خوان برای پرداخت صدقات الکترونیک چاپ شد/آغاز پایش اطلاعات مددجویان مازندرانی در سامانه امداد هوشمند

استاندار مازندران با اشاره به تهیه طرح توانمندسازی مدیریتی استان گفت: گردش مدیران باید صورت گیرد و میانگین سنی مدیران را کاهش دهیم.

نماینده ولی فقیه در مازندران از تهیه شش هزار طرح و مشکل و ارائه راهکارهایی برای برون رفت از آن توسط ائمه جمعه خبر داد.

معاون بنیاد شهید مطرح کرد؛ ساماندهی گلزارهای شهدا با ساختار جدید/ ساخت سریال شهید بهشتی

شهرداران و مدیران بی‌توجه به پاکسازی، بدون تعارف عزل می شوند

مبارزه با موادمخدر و در مازندران باید همه‌جانبه و فراگیر شود

تحول زیرساخت های تولید و انرژی در مازندران گروه سیاسی و اجتماهی: استاندار مازندران با تاکید بر این‌که در بحران ها کمترین لطمه باید به مردم وارد شود ، گفت : در زیرساخت‌های تولید و انرژی نیازمند تحول هستیم و این کار اولویت کاری ما در مدیریت استان است.

سرپرست اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران تاکید کرد لزوم ارائه مشوق‌های ویژه به کارآفرینان در مسیر تولید

سرپرست ستاد فهمای مازندران؛ «فهما» می تواند بستر تعامل کمیته امداد و کانون های مساجد برای رفع نیاز فرهنگی مددجویان باشد

نماینده ولی فقیه در مازندران؛ لزوم فعالیت جامعه روحانیت در 7بخش ساری/روحانیون مجهز به سلاح علم و اخلاق باشند

مدیر ا‌‌مور شعب صندوق قرض الحسنه امداد ولایت مازندران خبر داد؛ پرداخت بیش از 36میلیارد تومان وام قرض الحسنه به مددجویان مازندرانی

مدیرکل کمیته امداد مازندران؛ آغاز فصل جدید تحولات فرهنگی اجتماعی در مساجد مازندران/شبکه های نیکوکاری در کانون های مساجد راه اندازی می شود

استانداربرای تکمیل اطلاعات املاک دولتی مازندران مهلت یک‌ماهه تعیین کرد

ترک فعل دستگاه‌ها مهم‌ترین علت تعرض به انفال در مازندران است

نظارت بر بازار مازندران با رمز یا امیرالمومنین (ع) آغاز شد

تیم سیار واکسیناسیون کرونا در سیمرغ راه اندازی شد

مدیرکل تبلیغات اسلامی مازندران: سبک و سیره زندگی حاج قاسم در جامعه ترویج شود

استاندار مازندران: نتوانستیم حق مردم مازندران را به‌درستی ادا کنیم/مردم از مسئولان مطالبه‌گری کنند

بسیج؛ نویدی برای همه مستضعفان جهان است

ایران در این دور از مذاکرات زیر بار شروط ذلت‌بار و تحریمی نخواهد رفت .

فرمانده سپاه کربلا خبر داد آغاز طرح کنترل بازار با همکاری بسیج از 6 آذر/امیدآفرینی ماموریت بسیج

روایت معاون رئیس جمهوری در بازدید میدانی از زیستگاه‌های حیات وحش مازندران

رئیس سازمان آموزش فنی‌وحرفه‌ای کشور : دانشجویان کشور با آموزش ترکیبی تبدیل به نیروی مولد می‌شوند

حکم مزایده 64 واحد تولیدی استان با استفاده از اختیارات محوله و پیگیری‌های قضائی و مصوبات ستاد اقتصاد مقاومتی در سال جاری خبر داد.

تغییرات مدیریتی در استانداری مازندران با معاونت سیاسی کلید خورد

حجت الاسلام محمدی لائینی خاطرنشان کرد: زیباترین کاز بسیج از بیانات امام راحل پیدا است اینکه بسیج "لشکر مخلص" خداست

بنیاد برکت در مازندران 500 مدرسه ساخته است

استاندار: صادرات مازندران باید از مبادی استان انجام شود

نماینده ولی فقیه در مازندران؛ عدم دلبستگی به پست و مدیریت موجبات پاکدستی شهرداری را فراهم می کند

مدیرکل کمیته امداد مازندران خبر داد: آغاز اجرای طرح امداد هوشمند و کارآمد در مازندران

سرپرست ستادفهمای مازندران خبر داد: فعالیت 429کتابخانه در کانون های مساجد مازندران

مدیرکل پزشکی قانونی مازندران خبر داد بررسی سلامت روانی متهم به قتل 2 خواهر در پزشکی قانونی/نتیجه معاینات اولیه به‌زودی اعلام می‌شود

مسئول سازمان بسیج مهندسی صنعتی مازندران مطرح کرد ضعف بازاریابی؛ مهم‌ترین مشکل تولیدکنندگان صنایع در مازندران

نماینده ولی فقیه درمازندران؛ فعالیت های علمی و فرهنگی پیوست اجرایی داشته باشند

فرمانده انتظامی استان : مشکلات جاده‌ای در مازندران دائمی شد

ترافیک جاده‌های مازندران با همکاری تهران حل می‌شود

صبح امروز؛ زنگ بازگشایی مدارس در مازندران به صدا درآمد/ لزوم رعایت شیوه نامه های بهداشتی در مدارس

استاندار مازندران بیان کرد: بسیج یک سازمان و تشکلات نیست گرچه به لحاظ ظاهر یک ساختار باید داشته باشد اما بسیج یک تفکر است.

استاندار: طرح‌های محرومیت‌زدایی مازندران به بسیج واگذار می‌شود

مدیرکل کمیته امداد مازندران: 1000 مددجوی فاقد مسکن مازندران زمین برای ساخت ندارند

مدیر کل کمیته امداد مازندران خبر داد؛ راه‌اندازی سامانه جامع امداد هوشمند و کارآمد درمازندران

نماینده ولی فقیه درمازندران؛ معرفی کتاب‌های خوب و مطابق نیاز جامعه مورد توجه باشد/لزوم حفظ و نشر دستاوردهای دفاع مقدس در قالب کتاب

فرمانده سپاه کربلا اعلام کرد بهره‌برداری از 76 پروژه محرومیت‌زدایی و عمرانی در هفته بسیج

مدیرکل فرهنگ وارشاد اسلامی مازندران از چاپ 320 هزارجلد کتاب به همت وتلاش ناشران این استان در هشت ماهه امسال خبر داد.

نماینده ولی فقیه در مازندران با بیان اینکه خیزش های مردمی با ماهیت بسیج در منطقه شکل گرفته است، گفت: باید شبکه مردمی بسیج در جهان گسترش یابد.

کالاهای دپو شده در انبارهای اموال تملیکی هرچه زودتر تعیین تکلیف شوند

نمایشگاه " اسوه " به مناسبت هفته بسیج در ساری گشایش یافت

مدیرکل مدیریت بحران مازندران: ساماندهی رودخانه‌ها، به کاهش آسیب پذیری هنگام وقوع سیل منجر می‌شود.

مدیرکل مدیریت بحران مازندران: ساماندهی رودخانه‌ها، به کاهش آسیب پذیری هنگام وقوع سیل منجر می‌شود.

خطیب جمعه ساری؛ تشویق نخبگان به مهاجرت خیانت است/لزوم شگل گیری گفتمان «ما می توانیم