آخرین مطالب

نظام پرسشگری باید در آموزش‌وپرورش نهادینه شود سیاسی

نظام پرسشگری باید در آموزش‌وپرورش نهادینه شود

  بزرگنمایی:

معاون سیاسی، اجتماعی و امنیتی استاندار مازندران برلزوم ایجاد تحول و تغییر رویکرد در دستگاه تعلیم و تربیت تاکید کرد و گفت : نظام پرسش‌گری باید دربدنه آموزش‌وپرورش نهادینه و تقویت شود.

مجید اسدی خبرنگار روزنامه جمهوری اسلامی  :حسین حسن‌نژاد روز شنبه در آیین نواختن زنگ بازگشایی مدارس مازندران که به صورت نمادین در دبیرستان دخترانه علوم  معارف اسلامی شهر ساری برگزار شد، افزود: آموزش فرصتی برای سئوال کردن است و اساس تمام فعالیت‌ها در آموزش و پرورش باید مبتنی بر پرسش‌گری باشد.

وی با بیان اینکه برای تغییر در برخی روش‌ها نباید هراس داشته باشیم، اظهار داشت : فلسفه وجودی ارایه آموزش برای ایجاد تغییرات در بین نسل جوان جامعه به عنوان آینده سازان ایران اسلامی است  و در صورت تحقق این مهم می توان به اهداف از پیش تعیین شده دست یافت.

معاون استاندار مازندران ایجاد تحول در دستگاه تعلیم و تربیت را با مشارکت خانواده‌ها و والدین دانش‌آموزان امکان پذیر دانست و گفت : هدایت کردن دانش آموزان در مسیر درست، زمینه توسعه بیش از پیش ایران اسلامی را در بخش‌های مختلف فراهم می‌کند.

وی با تاکید بر این که برای ساختن بهتر ایران اسلامی، آموزش‌های ارایه شده به دانش آموزان باید مبتنی بر شناخت و نیازهای روز جامعه باشد ، افزود : باید با اتخاذ راهکار درست و اصولی، کنجکاوی و کنکاش را باید در بین دانش آموزان تقویت کرد چرا که سئوال کردن و توانایی و قابلیت شنیدن پاسخ نیز بسیار مهم و ضروری است.

حسن‌نژاد اظهار کرد : باید به نیازهای دانش آموزان پاسخ داده شود که در این صورت قشر جوان جامعه اقناع سازی را تجربه خواهد کرد و در صورت تحقق این مهم بسیاری از مشکلات رفع خواهد شد.

وی گفت: در نظام آموزشی، اصل باید بر انجام فعالیت‌های گروهی باشد و در صورت تحقق این مهم علاوه برشناسایی و کشف استعدادها، تصمیم گیری ها نیز آسان خواهد شد و زمینه لازم نیز برای  رفع مشکلات فراهم می‌شود.

معاون استاندار مازندران با اشاره به شیوع ویروس کرونا که تعطیلی کلاس‌های درس را نیز به همراه داشت گفت: با تعطیلی کلاس های درس، فرصت و امکان فراگیری آموزش در کمترین زمان برای دانش آموزان فراهم شد که این امر بیانگر وجود زیرساخت‌های توسعه در کشورمان است.

وی افزود: برای برگزاری کلاس‌های درس به صورت حضوری در سال تحصیلی جدید، اقدامات و تلاش‌های مطلوبی در راستای رعایت پروتکل‌های بهداشتی در مدارس مازنداران صورت گرفت تا خانواده‌ها از آرامش خاطر بیشتری نسبت به فرستان فرزندان خود بر سر کلاس‌های درس برخوردار شوند.

مدارس مازندران که از روز پنجشنبه اول مهر بر روی دانش آموزان پیش دبستانی و اول ابتدایی به صورت حضوری بازگشایی شده بودند ، از امروز به صورت فراگیر به دو شیوه حضوری و مجازی سال تحصیلی جدید را شروع کرده اند.

بر اساس اعلام وزارت آموزش و پرورش ، تمامی مدارس روستایی و عشایری که کمتر از 100 دانش‌آموز دارند از اول مهر به صورت حضوری فعالیتشان را آغاز کردند. سهم مازندران در این زمینه فعالیت حضوری 202 مدرسه عشایری شامل 187 مدرسه ابتدایی و 15 مدرسه متوسطه بوده است که عمدتا کمتر از 50 دانش‌آموز در هر یک از آنها تحصیل می‌کنند. از این تعداد 100 مدرسه هم کمتر از 10 دانش‌آموز دارند. با توجه به این که دسترسی به اینترنت در این مناطق مطلوب نیست و همچنین تعداد دانش‌آموزان کم است، همه این مدارس با رعایت پروتکل‌های بهداشتی ابلاغ شده و فاصله‌گذاری اجتماعی از اول مهر پذیرای دانش‌آموزان شدند.

همچنین طبق تصمیم آموزش و پرورش مدارس روستایی کمتر از 100 دانش‌آموز نیز باید حضور برگزار شود که بر این اساس در استان مازندران غیر از مدارس عشایری ، یک‌هزار و 130 مدرسه شامل 808 مدرسه ابتدایی و 322 مدرسه متوسطه اول و دوم و معادل یک سوم کل مدارس استان کمتر از یکصد دانش‌آموز دارند که از امروز به صورت حضوری فعال شده اند. بر اساس ارزیابی آموزش و پرورش تعداد دانش‌آموزان در کلاس‌های این مدارس عمدتا کمتر از 15 نفر است ، اما در صورتی که بیش از 15 نفر باشد برای زمان‌بندی فعالیت این مدارس و پذیرش دانش‌آموزان طبق شیوه‌نامه‌های در نظر گرفته شده به مدیران مدارس این اختیار داده شده تا در صورت نیاز با تقسیم دانش‌آموزان به دو گروه و نوبت‌بندی حضورشان در کلاس‌ به صورت زوج و فرد یا ضربدری کردن ساعات درس برای گروه‌ها آموزش حضوری را از سر بگیرند.

طبق اعلام مسئولان وزارت آموزش و پرورش ، در تمامی مدارسی که بین 100 تا 300 دانش‌آموز دارند اعم از روستایی و شهری برنامه‌ریزی‌ها متفاوت است و بازگشایی تدریجی از هفته دوم آبان آغاز می‌شود. این مدارس باید فرم06 را که مربوط به معیارهای بهداشتی بازگشایی مدارس در دوران کرونا است ، تکمیل کنند و پس از ارزیابی‌های انجام شده و تایید وضعیت می‌توانند نهایتا از هفته دوم آبان بسته به شرایط آن زمان کلاس‌های حضوری را برگزار کنند.

بر اساس الگوی فعالیت آموزشی و تربیتی مدارس در شرایط کووید19 که 24 شهریور به همه استان‌ها ابلاغ شد، در مدارس با جمعیت بالای 300 نفر در سراسر کشور با توجه به جمعیت دانش‌آموزی‌شان برای بازگشایی حضوری از نیمه دوم آبان باید تقسیم کلاس‌ها به دو یا سه گروه بسته به تعداد دانش‌آموزان انجام شود. در این صورت برنامه‌ریزی برای دسترسی همه دانش‌آموزان به فرصت‌های یادگیری در متوسطه اول و دوم قدری پیچیده‌تر خواهد بود و نیازمند روش‌های خلاقانه در مدرسه است که این ظرفیت برای مدارس مطابق الگو وجود دارد. همچنین در این شیوه‌نامه عنوان شده که معیار فاصله‌گذاری کلاس درس 2.25 متر مربع برای هر دانش‌آموز و فاصله بین دانش‌آموزان نیز 1.5 متر باید باشد.

مازندران امسال در مقاطع مختلف تحصیلی حدود 520 هزار دانش‌آموز دارد که نزدیک به 261 هزار دانش‌آموز در مقطع ابتدایی تحصیل می‌کنند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

استاندار مازندران: مقابله با فساد اداری در مازندران/کارگروه تحول راه اندازی می شود

مردم بافرهنگ مازندران ولایتمداری را در عمل ثابت کردند

امام جمعه ساری : تغییر مدیریت‌ها ابتکار و خلاقیت را به جامعه تزریق می‌کند

نماینده ولی فقیه درمازندران؛ برکات حوزه در عرصه های گوناگون انکارناپذیر است

مدیر بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود(عج) در مازندران: بنیاد حضرت مهدی(عج) به دنبال نهادینه کردن فرهنگ مهدویت و رفع شبهات است

مدیرکل دیوان محاسبات استان مازندران؛ اجازه نمی دهیم به بیت المال دست درازی شود/پایان دولت دوازدهم پرتکرار ترین سال تخلفات اداری بود

استاندار مازندران خواستار شد؛ لزوم تشکیل قرارگاه رسانه ای برای رویداد ساری 2022

اعضای جدید هیات منصفه مطبوعات و جرایم سیاسی مازندران معرفی شدند

حدود 320 زن در مازندران پست‌ مدیریتی دولتی دارند

معاون وزیر: مازندران تنها استان دارای طرح ویژه شهرسازی است

نماینده ولی فقیه در مازندران؛ فعالیت در حوزه افزایش جمعیت با پیوست فرهنگی همراه باشد

رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران؛ جمعیت مازندران با سرعت رو به پیری است

استاندار مازندران؛ هویت نسلی مازندران در خطر است

رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان مازندران؛ رسانه ها زمینه ساز مشارکت خودجوش مردم برای گرامیداشت دهه فجر باشند

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران؛ عملیاتی شدن مصوبات شورای فرهنگ عمومی نیازمند ضمانت اجرایی است

استاندار : نگاه کلان به روستاهای مازندران یک ضرورت توسعه‌ای است

روابط عمومی شرکت گاز استان مازندران خبر داد: راه یابی 22تفر از همسران و فرزندان کارکنان شرکت گاز مازندران به مسابقات ملی قرآن

نماینده ولی فقیه در مازندران؛ صدا و سیما و رسانه ها باید در جهت معرفی آیت الله محمد کوهستانی(ره) به جامعه تلاش کنند

منافع پنهانی برخی اجازه توسعه مازندران را نمی‌دهد/ اتصال شرق و غرب استان به‌یکدیگر با اتوبان ساحلی

رئیس کل دادگستری مازندران اعلام کرد: برخورد قاطع دستگاه قضا با متخلفان حوزه مسکن مهر

مادران و همسران شهدا مدافعان واقعی آرمان‌های انقلاب و ولایت هستند

مسئول نمایندگی ولی فقیه در نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی؛ ما در مقابل شهدا مسئولیم/ روحانیت رکن مهم انقلاب است

استاندار مازندران: مشکلات جامعه ناشی از بی‌تدبیری مدیریتی است

دادستان مرکز مازندران: پارک‌های مرکز مازندران از سارقان و معتادان متجاهر پاکسازی می‌شود

کنگره شهدای روحانی استان‌های شمالی در ساری برگزاری می شود

فرمانده سپاه کربلای مازندران؛ یادواره شهدای روحانی شمال کشور به میزبانی مازندران برگزار می شود

کمیسیون ایمنی راه های کشور تعیین کرد؛ ضرب‌الاجل 48 ساعته برای تردد در جاده جایگزین سد هراز

همزمان با سالروز وفات حضرت ام البنین(س)؛ ویژه‌برنامه «از صبر بخوانیم» در 5 کتابخانه عمومی مازندران برگزار می‌شود

امام جمعه ساری : تداوم پیشرفت انقلاب منوط به سپردن امور به افراد شایسته است

مدیرکل تبلیغات اسلامی مازندران مطرح کرد؛ ضرورت تهیه و اجرای طرح های قرآنی ویژه بانوان در مازندران

استاندار مازندران: مبنای دولت سیزدهم تحقق توسعه کشور با مدیریت جوانان است

راه شهدای ورزشکار باید توسط ورزشکاران ادامه یابد

در بازدید رییس کل دادگستری مازندران از ندامتگاه مواد مخدر صورت گرفت؛ آزادی 11 مددجو و اعزام 200 نفر به مرخصی در مازندران

استاندار: مازندران از نظر مصرف گاز رتبه اول کشور را دارد

نماینده ولی فقیه درمازندران؛ مردم مازندران 800میلیارد تومان در دوران شیوع کرونا نوع دوستی داشتند

مدیر امور شعب صندوق قرض‌الحسنه امداد ولایت مازندران خبر داد: پرداخت 40 میلیاردتومان تسهیلات قرض الحسنه امداد ولایت به نیازمندان مازندرانی

امام جمعه شهرستان سیمرغ؛ رفع مشکلات محلات به همت مردم خروجی طرح «محله مهدوی» است

برگزاری کنگره ملی شهدای ورزشکار مازندران در ساری

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی: مردم باید خیر و مجاهدت تبلیغات اسلامی را حس کنند

استاندار: هدف‌گذاری آموزش و پرورش مازندران تربیت نیروهای ماهر باشد

مدیرکل جدید تبلیغات اسلامی مازندران به نماینده ولی فقیه در استان معرفی شد

حجت‌الاسلام عالیشاه گفت: هزار و 300واحد مسکن مددجویی در استان در دست اقدام است

رئیس سازمان بسیج رسانه سپاه کربلا؛ بسیج رسانه پای کار رفع موانع تولید است/برگزاری 30 جشنواره رسانه ای در مازندران

استاندار: ورود جدی بخش خصوصی به حوزه کسب‌وکار توقع جدی ماست

فرمانده سپاه کربلا: رسانه‌های انقلابی نگذارند مرز‌های فکری جامعه جولانگاه جاعلان روایت‌ها شود

رئیس گروه قرآن و عترت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران؛ هفته قرآن و عترت با رویکرد تبلیغی و ترویجی درمازندران برگزار می شود

سیمرغ-فرمانده سپاه سیمرغ گفت: طرح امام محله مهدوی با شرکت 30 دستگاه اجرایی در روستای برج خیل سیمرغ برگزار می شود.

استاندار خواستار ایجاد زیرساخت برای توسعه صادرات و گردشگری دریایی مازندران شد

بستری و فوتی بیماران کرونایی در سیمرغ صفر شد

کمیته مساجد ستاد دهه فجر انقلاب اسلامی در مازندران تشکیل شد