آخرین مطالب

نظام پرسشگری باید در آموزش‌وپرورش نهادینه شود سیاسی

نظام پرسشگری باید در آموزش‌وپرورش نهادینه شود

  بزرگنمایی:

معاون سیاسی، اجتماعی و امنیتی استاندار مازندران برلزوم ایجاد تحول و تغییر رویکرد در دستگاه تعلیم و تربیت تاکید کرد و گفت : نظام پرسش‌گری باید دربدنه آموزش‌وپرورش نهادینه و تقویت شود.

مجید اسدی خبرنگار روزنامه جمهوری اسلامی  :حسین حسن‌نژاد روز شنبه در آیین نواختن زنگ بازگشایی مدارس مازندران که به صورت نمادین در دبیرستان دخترانه علوم  معارف اسلامی شهر ساری برگزار شد، افزود: آموزش فرصتی برای سئوال کردن است و اساس تمام فعالیت‌ها در آموزش و پرورش باید مبتنی بر پرسش‌گری باشد.

وی با بیان اینکه برای تغییر در برخی روش‌ها نباید هراس داشته باشیم، اظهار داشت : فلسفه وجودی ارایه آموزش برای ایجاد تغییرات در بین نسل جوان جامعه به عنوان آینده سازان ایران اسلامی است  و در صورت تحقق این مهم می توان به اهداف از پیش تعیین شده دست یافت.

معاون استاندار مازندران ایجاد تحول در دستگاه تعلیم و تربیت را با مشارکت خانواده‌ها و والدین دانش‌آموزان امکان پذیر دانست و گفت : هدایت کردن دانش آموزان در مسیر درست، زمینه توسعه بیش از پیش ایران اسلامی را در بخش‌های مختلف فراهم می‌کند.

وی با تاکید بر این که برای ساختن بهتر ایران اسلامی، آموزش‌های ارایه شده به دانش آموزان باید مبتنی بر شناخت و نیازهای روز جامعه باشد ، افزود : باید با اتخاذ راهکار درست و اصولی، کنجکاوی و کنکاش را باید در بین دانش آموزان تقویت کرد چرا که سئوال کردن و توانایی و قابلیت شنیدن پاسخ نیز بسیار مهم و ضروری است.

حسن‌نژاد اظهار کرد : باید به نیازهای دانش آموزان پاسخ داده شود که در این صورت قشر جوان جامعه اقناع سازی را تجربه خواهد کرد و در صورت تحقق این مهم بسیاری از مشکلات رفع خواهد شد.

وی گفت: در نظام آموزشی، اصل باید بر انجام فعالیت‌های گروهی باشد و در صورت تحقق این مهم علاوه برشناسایی و کشف استعدادها، تصمیم گیری ها نیز آسان خواهد شد و زمینه لازم نیز برای  رفع مشکلات فراهم می‌شود.

معاون استاندار مازندران با اشاره به شیوع ویروس کرونا که تعطیلی کلاس‌های درس را نیز به همراه داشت گفت: با تعطیلی کلاس های درس، فرصت و امکان فراگیری آموزش در کمترین زمان برای دانش آموزان فراهم شد که این امر بیانگر وجود زیرساخت‌های توسعه در کشورمان است.

وی افزود: برای برگزاری کلاس‌های درس به صورت حضوری در سال تحصیلی جدید، اقدامات و تلاش‌های مطلوبی در راستای رعایت پروتکل‌های بهداشتی در مدارس مازنداران صورت گرفت تا خانواده‌ها از آرامش خاطر بیشتری نسبت به فرستان فرزندان خود بر سر کلاس‌های درس برخوردار شوند.

مدارس مازندران که از روز پنجشنبه اول مهر بر روی دانش آموزان پیش دبستانی و اول ابتدایی به صورت حضوری بازگشایی شده بودند ، از امروز به صورت فراگیر به دو شیوه حضوری و مجازی سال تحصیلی جدید را شروع کرده اند.

بر اساس اعلام وزارت آموزش و پرورش ، تمامی مدارس روستایی و عشایری که کمتر از 100 دانش‌آموز دارند از اول مهر به صورت حضوری فعالیتشان را آغاز کردند. سهم مازندران در این زمینه فعالیت حضوری 202 مدرسه عشایری شامل 187 مدرسه ابتدایی و 15 مدرسه متوسطه بوده است که عمدتا کمتر از 50 دانش‌آموز در هر یک از آنها تحصیل می‌کنند. از این تعداد 100 مدرسه هم کمتر از 10 دانش‌آموز دارند. با توجه به این که دسترسی به اینترنت در این مناطق مطلوب نیست و همچنین تعداد دانش‌آموزان کم است، همه این مدارس با رعایت پروتکل‌های بهداشتی ابلاغ شده و فاصله‌گذاری اجتماعی از اول مهر پذیرای دانش‌آموزان شدند.

همچنین طبق تصمیم آموزش و پرورش مدارس روستایی کمتر از 100 دانش‌آموز نیز باید حضور برگزار شود که بر این اساس در استان مازندران غیر از مدارس عشایری ، یک‌هزار و 130 مدرسه شامل 808 مدرسه ابتدایی و 322 مدرسه متوسطه اول و دوم و معادل یک سوم کل مدارس استان کمتر از یکصد دانش‌آموز دارند که از امروز به صورت حضوری فعال شده اند. بر اساس ارزیابی آموزش و پرورش تعداد دانش‌آموزان در کلاس‌های این مدارس عمدتا کمتر از 15 نفر است ، اما در صورتی که بیش از 15 نفر باشد برای زمان‌بندی فعالیت این مدارس و پذیرش دانش‌آموزان طبق شیوه‌نامه‌های در نظر گرفته شده به مدیران مدارس این اختیار داده شده تا در صورت نیاز با تقسیم دانش‌آموزان به دو گروه و نوبت‌بندی حضورشان در کلاس‌ به صورت زوج و فرد یا ضربدری کردن ساعات درس برای گروه‌ها آموزش حضوری را از سر بگیرند.

طبق اعلام مسئولان وزارت آموزش و پرورش ، در تمامی مدارسی که بین 100 تا 300 دانش‌آموز دارند اعم از روستایی و شهری برنامه‌ریزی‌ها متفاوت است و بازگشایی تدریجی از هفته دوم آبان آغاز می‌شود. این مدارس باید فرم06 را که مربوط به معیارهای بهداشتی بازگشایی مدارس در دوران کرونا است ، تکمیل کنند و پس از ارزیابی‌های انجام شده و تایید وضعیت می‌توانند نهایتا از هفته دوم آبان بسته به شرایط آن زمان کلاس‌های حضوری را برگزار کنند.

بر اساس الگوی فعالیت آموزشی و تربیتی مدارس در شرایط کووید19 که 24 شهریور به همه استان‌ها ابلاغ شد، در مدارس با جمعیت بالای 300 نفر در سراسر کشور با توجه به جمعیت دانش‌آموزی‌شان برای بازگشایی حضوری از نیمه دوم آبان باید تقسیم کلاس‌ها به دو یا سه گروه بسته به تعداد دانش‌آموزان انجام شود. در این صورت برنامه‌ریزی برای دسترسی همه دانش‌آموزان به فرصت‌های یادگیری در متوسطه اول و دوم قدری پیچیده‌تر خواهد بود و نیازمند روش‌های خلاقانه در مدرسه است که این ظرفیت برای مدارس مطابق الگو وجود دارد. همچنین در این شیوه‌نامه عنوان شده که معیار فاصله‌گذاری کلاس درس 2.25 متر مربع برای هر دانش‌آموز و فاصله بین دانش‌آموزان نیز 1.5 متر باید باشد.

مازندران امسال در مقاطع مختلف تحصیلی حدود 520 هزار دانش‌آموز دارد که نزدیک به 261 هزار دانش‌آموز در مقطع ابتدایی تحصیل می‌کنند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

​ نماینده ولی فقیه درمازندران افزود: خدای متعال می‌فرماید هر کسی که از مقام و جایگاه خدا بترسد و در کنارش امیدوار باشد، تا جایی که خودش را از هوای نفس نهی کند،

در نشست رفع مشکلات سوادکوه مطرح شد؛ ضرورت توجه به راه های کوهستانی سوادکوه/شمار معدنچیان کاهش یافت

برگزاری جشن ازدواج برای 110 زوج جوان در سپاه کربلا

از کاهش حضور صیادان به دریا تا نوید روزهای خوش صید

نماینده ولی فقیه مازندران: مردم از تبعیض و ناعدالتی ناراحتند/مبارزه با فساد را دستور کار قرار دهیم

هفته وحدت تجلی عظمت اسلام است؛ پیامبر اکرم(ص)؛ بشارت‌دهنده وحی و پیام‌آور اخلاق/رسول خوبی‌ها صاحب خُلق عظیم

مازندران تاکنون مدیریت 23 استاندار را پس از پیروزی انقلاب اسلامی تجربه کرده است.

دانشگاه فنی‌وحرفه‌ای در کشور بیش از 250 پروژه نیمه‌تمام دارد

آیت اله لائینی افزود: انتظار هست که دولت نیز در قبال مردم و وعده‌هایی که داده پایبند و عمل کند تا امیدی که مردم به وعده‌های دولت بستند، نا امید نشوند.

ظرفیت گروه‌های جهادی برای احیای جهادسازندگی مورد استفاده قرار گیرد

وی خطاب به فرمانداران تاکید کرد : دیدار با خانواده های شهدا و ایثار گران، تجلیل از قهرمانان و ورزشکاران را مد نظر قرار دهید.

سرپرست ستاد فهمای مازندران؛ ارتقای فرهنگی جامعه نیازمند توجه به کانون های مساجد است

اخلاص، همدلی ، وحدت ، سازگاری و انسجام در مسوولیت جمعی امری ضروری است

باند بزرگ جنگل‌خواری در مازندران متلاشی شد

صیادان گرفتار در تور مشکلات بیمه‌ای!/ماهیگیران طعم آسایش را نمی‌چشند

وزیر ورزش و جوانان در بابلسر اعلام کرد: وزارت ورزش برای طرح‌های نیمه‌تمام ورزشی مازندران کارگروه تشکیل می‌دهد

معاون استاندار: چشمه قرمرض باید به قطب گردشگری شهرستان نکا تبدیل شود

وزیر ورزش از مدال‌آوران مازندرانی کشتی جهان تجلیل کرد

مدیرکل امداد مازندران خبر داد؛ پرداخت 210میلیارد تومان تسهیلات اشتغال به مددجویان/بیش از 100هزار نفر خدمات درمانی دریافت کردند

در آئین رونمایی عطر انتظار و نواختن زنگ «عهد و بیعت» در مدرسه ای به میزبانی شهرستان سیمرغ استان مازندران و پخش همزمان از شبکه شاد اظهار کرد

رئیس کل دادگستری مازندران: 97 درصد ابلاغ قضایی در مازندران الکترونیکی انجام شد

حجت الاسلام نعمتی قرا با بیان اینکه به همت موسسه حضرت خدیجه(س) اول هر ماه طرح توزیع گوشت نذری در استان های مختلف کشور اجرایی می شود،

برداشت سویا با نگرانی از کاهش تولید در مازندران آغاز شد

فرمانده انتظامی مازندران: کسب رضایتمندی مردم هدف والای نیروی انتظامی است

مدیرکل تبلیغات اسلامی مازندران: فقدان علامه حسن‌زاده آملی در درازمدت اثرات خود را خواهد گذاشت

حجت الاسلام حیدری جناسمی با بیان اینکه اداره اوقاف و امور خیریه استان مازندران از اولین نهادهایی بوده که در موج اول کرونا در عرصه سلامت ورود پیدا کرد

ما باید به فعالیت‌های اثرگذار سه منشور نورانی قرآن، عترت و نماز، نگاهی ویژه داشته باشیم و تلاش کنیم

نماینده ولی فقیه در مازندران: دامداری های صنعتی در مناطق محروم مازندران توسعه یابد

رئیس سازمان انتقال خون: شاخص اهدای خون در ایران بالا است/ ضرورت ساخت پالایشگاه پلاسما

صنعت لوازم خانگی قائل قیاس با خودروسازی نیست؛ خطر انحصار در بازاری با 1500 تولیدکننده؟!/ جای خالی سند چشم‌انداز صنعت لوازم خانگی

مدیرکل شیلات مازندران گفت: هجوم صیادان غیرمجاز در غرب مازندران علت کاهش صید در این منطقه است.

دز نخست واکسن کرونا به بیش از 90 درصد جمعیت هدف شهرستان سیمرغ تزریق شد

رئیس کل دادگستری مازندران: تشکیل شعبه تخصصی رسیدگی به پرونده های موقوفات در مرکز مازندران

مشاور وزیر جهاد کشاورزی: 2.5 میلیون هکتار زمین کشاورزی کشور به سامانه نوین آبیاری تجهیز شد

حجت الاسلام نصوری از نواخته شدن زنگ «عهد و بیعت» در مدرسه ای به میزبانی شهرستان سیمرغ استان مازندران و پخش همزمان از شبکه شاد خبر داد و گفت

نماینده ولی فقیه درمازندران با بیان اینکه تعامل و هم افزایی با نسل جوان یک ضرورت و یک واقعیت است چراکه کارکردن برای نوجوانان و جوانان هزینه نیست بلکه سرمایه گذاری است

حجت الاسلام عالیشاه گفت: را شاکریم که توفیق خدمت رسانی به محرومان را به ما عطا فرمود.

گوهردهی به اهمیت سلامت روان پرداخت و نقش رسانه ها را در تحقق این موضوع مهم دانست.

استاندار : سرمایه گذاری در ورزش مازندران دستاورد بین المللی دارد

خبرنگار فجر شمال وروزنامه جمهوری اسلامی به عنوان رابط خانه مطبوعات در شهرستان سیمرغ معرفی شد.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه مازندران اجرای امینانه وقف را بهترین راه گسترش فرهنگ وقف بیان کرد و گفت: مازندران از نظر تعداد رقبات رتبه اول کشور را دارد.

نماینده ولی فقیه در مازندران با بیان اینکه در مجموع در ادارات برندگی گذشته وجود ندارد، کاغذبازی و سردرگمی مراجعه کننده را از جمله مشکلات برشمرد و گفت:

ائمه معصومین(ع) بندگان خدا رابه پرداختن به ورزش و تفریحات سالم سفارش می کردند.

گفت:بنا بر فرموده امام حسن مجتبی (ع) هر کسی که به‌یاد دوری سفر ابدی آخرت باشد خودش را آماده می‌کند.

نماینده ولی فقیه در مازندران: سکولاریزه شدن دینی حوزه های علمیه مهمترین تهدید و آفت است

نماینده ولی فقیه درمازندران؛ لزوم الگوگیری از خداشناسی آیت الله کوهستانی/گره زدن رفع مشکلات کشور به غرب با ذکر«لا اله الا الله» منافات دارد

در مازندران بیش از 83 هزار خانوار با جمعیت حدود 140 هزارنفری زیرپوشش خدمات حمایتی ومستمری بگیر کمیته امداد امام خمینی (ره) استان هستند.

نماینده ولی فقیه درمازندران؛ لزوم الگوگیری از خداشناسی آیت الله کوهستانی/گره زدن رفع مشکلات کشور به غرب با ذکر«لا اله الا الله» منافات دارد

مجید اسدی خبرنگار فجر شمال :حجت الاسلام والمسلمین «محمد باقر محمدی لائینی»عصر امروز13مهر) گردهمایی جمعی از خادمیاران رضوی در قالب پویش «ایران خانه حضرت رضا(ع)»در آستانه سالروز شهادت امام رضا (ع) در مصلی فرح آباد ساری ضمن تقدیر از مردم استان که عزاداری‌ها و مراسم های ویژه محرم و صفر را به بهترین نحو ممکن برگزار کردند، بیان کرد: در این میان شاهد کمک‌هایی از جانب خیرین بودیم، خادمیاران رضوی نیز فعالیت‌های خوبی ارائه می‌دهند. نماینده ولی فقیه در مازندران فقدان پیامبر اکرم (ص) را بزرگ‌ترین مصیبت‌ها دانست و افزود: با رحلت پیمغبر جریان وحی به‌طور کامل قطع و بخشی از محور امنیت از دست رفت، همچنین بعد از فقدان پیامبر اکرم اتفاقاتی افتاده که دردآور بوده، چرا که امامت از کسی که سزاوار بود دریغ شد. حجت الاسلام محمدی لائینی با بیان‌ اینکه مهم‌ترین یادگار و دستاورد پیامبر(ص) دین مبین اسلام با دو منبع قرآن و اهل بیت (ع) است، گفت: مصیبتی که بر دین وارد شده کمتر از مصائب وارد آمده بر پیامبر اکرم (ص) نیست، دین اسلام پیش ما مدعیان اسلام و به دست ما (دوستان ناآگاه) و هم پیش کافران (دشمنان) غریب است. نماینده ولی فقیه در مازندران، تصریح کرد: افرادی که پس از قیام امام حسین (ع) متولد شدند مسئولیت بیشتری نسبت به دین دارند چرا که تا قبل آن دین با هزینه زیادی به دستشان رسیده است، جریان کربلا و انقلاب امام حسین (ع) اگر نبود اسلامی نبود. حجت الاسلام محمدی لائینی خاطرنشان کرد: در طول چهل سال پس از پیروزی انقلاب خون نزدیک به 300 هزار جوان برای اسلام ریخته شده، پس آیندگان در طول تاریخ نیز مسئولیت سنگینی دارند، امروز مسئولیت ما نیز نسبت به دین بیشتر از مسلمانان در صدر اسلام است. وی عنوان کرد: اینکه جرم و گناه دین چیست، خدا می‌داند، دین حق خودش را می‌خواهد، همچون انرژی هسته‌ای که حقی برای مردم است‌ ولی دیدید چهار قلدر در دنیا به عنوان ابرقدرت چه بلایی بر سر حق و حقوق مردم آوررند می‌گویند هر چه ما می‌گوییم عمل کنید. حجت الاسلام محمدی لائینی در ادامه بیان کرد: اسلام حق دارد در مسائل دنیایی و آخرت ورود پیدا کند، این دین جامع است، ولی دشمنان باور ندارند، اگر دین از خواسته‌های خود دست بردارد هیچ ظالمی کاری به کار این دین نخواهد داشت، به دین می‌گویند گوشه قبرستان باش! نماینده ولی فقیه در مازندران اذعان کرد: پس گناه دین حق‌خواهی است، دشمنان لجوج در طول تاریخ برای محو اسلام از مال و جان مایه گذاشتند، دولت‌های به‌ظاهر اسلامی خائن و نوکران غرب همچون امارات با رژیم غاصب اسرائیل به گاوهای شیرده برای دشمن تبدیل شدند تا اسلام را منزوی کنند. وی با اشاره به اینکه دفاع مقدس جنگ سوم جهانی و دفاع از حرم جنگ چهارم بود، تاکید کرد: ما در مقابل یک دولت قرار نداریم بلکه همواره با چندین دشمن جنگیدیم، از طرفی ما با رفتار و اعمال نادرست دین را تحت تاثیر قرار دادیم دینی که محجوب مسلمانان است. امام جمعه ساری همچنین اظهار کرد: اصلاح رفتار و نجات اسلام از مظلومیت به‌جای گریه کردن برای پیامبر اکرم و امامان راهکار درستی است چرا که همه اینها برای دین فدا شدند ما هم باید دین را اولویت قرار بدهیم. حجت الاسلام محمدی لائینی با بیان اینکه متاسفانه انقلابمان دست برخی از مسئولان ناکارآمد افتاده بود، ادامه داد: اما مردم یک تنه در مقابل تمام قدرت‌های استکباری دنیا ایستادگی و مقاومت کردند، در حالی که برخی مملکت را به اقتصاد دشمنان گره زدند. نماینده ولی فقیه در مازندران عنوان کرد: در حال حاضر دولت در ریل اصلی انقلاب قرار گرفته امیدواریم بتواند قدم خوبی بردارد تا شاهد گشایشی در معیشت مردم و پیشرفتی همه‌جانبه باشیم، وظیفه ما سنگین است باید زیر العَلَم انقلاب، ولایت و رهبری معظم بایستیم. هرجا که به منویات رهبری عمل شد، توفیق حاصل شده است.

فرمانده انتظامی مازندران: مسئولان در حوزه زیرساخت های ترافیکی مازندران چاره اندیشی کنند